سقف کشسان

ایمنی بالای سقف کشسان در مقابل زلزله

یکی از مهمترین قسمت‌های آسیب‌پذیر و به همان اندازه آسیب‌رسان ساختمان در هنگام زلزله سقف سازه است. یکی از بزرگترین اشتباهاتی که برگرفته از تفکر غیر علمی زلزله این است که تصور می‌شود حتما باید ساختمان خراب شود تا کسی در آن آسیب ببیند در صورتی که بسیاری از آسیب‌های جانی زلزله در ساختمانهایی صورت می‌گیرد که به دلیل ایمن نبودن یا وزن بیش از حد، تزئینات داخلی بر روی افراد فرو ریخته و منجر به جراحت یا فوت شده است. «سقف کشسان» به دلیل وزن بسیار پائین در خصوص ایمن‌سازی ساختمان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

سقف‌های کشسان از مواد بسیار سبک ساخته می‌شوند اما در عین حال  از نظر کارایی، مقاومت همانند هر سقف کاذب دیگر اعم از گچ و کناف و سایر سقف های کاذب سنتی مقاومت بیشتر و بهتری دارد. ایمنی سقف کشسان در برابر زلزله در دو منظر مختف قابل بررسی است. وقتی قسمت های مختف سازه بر اثر تنش حاصل شده از زلزله فرو می ریزد، اگر به هر دلیل مثل فرو ریختن جداره دیوارها سقف کشسان جدا شده و سقوط کند هیچ آسیب جانی به افراد وارد نمی‌کند، درست مثل پارچه همین موضوع (انعطاف پذیری) و خاصیت پارچه گونه سقف‌ کشسان باعث می‌شود که اگر یک سمت از ریل نگهدارندهای آن از دیوار جدا شد، به دلیل وزن کم الیاف سقف کششی به طور کامل سقوط نمی‌کند.

مقاومت و تحمل بالای سقف کشسان

سقف کششی علارغم وزن کم قادر است وزن بسیار بالایی را تحمل کند چیزی بیش از 200 کیلوگرم در متر مربع! سقف کششی باریسول معمولا در زیر سقف اصلی قرار گرفته و نصب می‌شود، اگر به هر دلیل تکه ای کچ، سنگ یا آجر سقف به صورت موردی از سف جدا شود و به روی سقف کشسان باریسول بیافتد قادر به تحمل وزن آن خواهد بود. سقف کشسان در این گونه مواقع همانند یک حائل ایمنی عمل می‌کند و از فروآفتادن قطعات الکتریکی یا سایر تاسیسات نصب شده در سقف به روی افراد جلوگیری می‌نماید.

عدم وجود مواد خردشونده در سقف باریسول

اکثر سقفهای کاذب دارای مواد خرد شوند هستند. مثل کناف، کچ، پلاستیک، کامپوزیت یا شیشه، اما سقف کششی هیچ گونه مواد خردشونده یا پرتاب شونده ندارد. این امر ایمنی هر سازه‌ای که در سقف کششی به کار رفته باشد را به شکل قابل توجهی افزایش خواهد داد. بسیاری از آسیبهای جانی زلزله در اثر پرتاب مواد خردشونده اتقاق می افتد، حتا اگر باریسول کشسان در  دیوارها هم نصب شود یا به عنوان جداکننده در نظر گرفته باشد به مرات باز شیشه و چوب ایمن‌تر است.

سقفهای کششی ضد آتش است

زلزله پیامدهای بسیاری به دنبال دارد، ترکیدگی لوله‌های گاز، آزاد شدن سیم‌های برق و.. همه این موارد می‌تواند منجر به آتش سوزی شود، باریسول که ماده اصلی و شناخته شده سقف کشان است نوعی پی وی سی ضد آتش است. و هرگز منجر به آتش سوزی نخواهد شد.