سقف کشسان و کششی

تزئینات داخلی فضا و سالن‌های مجلل با سقف کشسان باریسول

فضاهای داخلی مجلل مثل سالن هتل‌ها، رستورانها و سالن‌همایش از دیگر جلمه مهمترین سازه هایی هستند که استفاده از سقف باریسول کشسان را در اولویت طراحی داخلی خود قرار داده‌اند. این مطلب به مهم‌ترین دلایل توجیه‌پذیری این سقف کششی برای این فضاها می پردازد، اما الزاما بدین معنی نیست که سقف های کشسان برای سازه‌کوچک یا فضاهای محدود مناسب نباشد. سقف کششی برای هر نوع سازه‌ای توجیه اجرایی و اقتصادی دارد. به همین دلیل است که پیشنهاد می‌کنیم صرف نظر از ابعاد سازه باریسول را به عنوان بهترین پوشش مخصوص سقف و دیوار در نظر داشته باشید. دلایل زیر تاکیدی است بر اهمیت بیشتر از استفاده بایسول به عنوان سقف کاذب کششی.

سقف‌های عریض بدون ستون

پیشرفت چشمگیر و قابل توجه معماری در سالهای اخیر برای ساخت سازه‌های عریض بدون ستون باعث شده است سالن همایش و مراسم از یکدستی قابل توجهی در ظاهر برخوردار شوند اما همین فضای یکپارچه عریض برای مجریان سقف های کاذب یک چالش بسیار جدی است. چرا که وقتی ستونها از سقف حذف می‌شود عملا اصلی‌ترین تکیه‌گاهی که برای اجرای سقف کاذب نیاز است از دست می‌رود. باریسول  برای اجرا هیچ وابستگی به ستون یا سایر تکیه‌گاه‌ها ندارد. می‌توان با هر عرضی و طولی آن را اجرا کرد. طراحی سقف برای سطوح عریض وقتی قرار باشد نوع اجرا کششی باشد نه تنها چالش نیست، به اوج رساندن خلاقیت است.

تأسیسات موجود در سقف سالن‌های عریض

وقتی در موردیک سالن یا سقف عریض صحبت می کنیم که ساختمان بزرگ و سازه‌ای چند بخشی. سالن‌های و سقفهای عریض معمولا محل عبور لوله و کابلهای زیادی است. پوشاندن این همه تاسیسات با سقفهای آلومینومی و کامپوزیت می‌توان خدمات و تعمیرات را با محدودیت زیادی مواجه کند. باریسول کشسان هیچ محدودیتی در جمع کردن و نصب کردن مجدد ندارد. به همین دلیل انتخاب بسیار سالن‌‌های مجلل برای سقف های عرض سالنها سقف کشسان باریسول است.

اهمیت نورپردازی در سقف‌های مجلل و همایش

نورپردازی هم‌زمان ترکیبی از رو و از پشت در سقفهای کشسان باعث خواهد شد که سقف کشسان در اجرای این نوع از سقف کاملا بی رقیب باشد. نور اهمیت زیادی در فضای مجلل دارد، نیازی به تأکید مجدد نیست که نور چقدر اهمیت دارد و از همه مهمتر سقف کششی تنها سقف کاذبی است که می‌تواند نور طبیعی و غیر طبیعی را به صورت همزمان و به یک شکل در فضا منتشر کند. سطوح عریض نورپردازی حرفه‌ای نیاز دارد. برخی از فضاها هم‌زمان کاربرد مجلی و همایش دارند. یک سالن همایش به نورپردازی آرام و ملایم نیاز دارد. یک سالن مجلسی به نورپردازی شاد و زنده نیاز دارد. باریسول این قابلیت انتخاب و تغییر نوع نورپردازی سریع را ایجاد خواهد کرد.

کاهش هزینه‌های سقف کاذب در اجرا

آلومینیم؛ پلاستیک شیشه،  فیبر، چوب طبیعی و مصنوعی و در نهایت کامپوزیت  از آخرین متریال‌های استفاده شده در سقفهای کاذب است. همه این مواد باعث افزایش هزینه قابل توجهی قیمت تمام شده ساختمان می‌شود. باریسول به مراتب قیمت تمام شده کمتری به نسبت ارزش ایجاد شده دارد. یک سالن چندصد متری به سرمایه‌گذاری زیادی نیاز دارد تا تبدیل به سقف فوق‌العاده تاثیرگذار شود. به همین دلیل است که امروزه توجیه پذیری اقتصادی که برای سقف‌های باریسول کشسان هست درسایر سقف‌های کاذب وجود ندارد.

سبک سازی ساختمان و ایمنی

این مطلب در راستای توضیحات قبل است. ایمنی و سبکی در ساختمان دو مقوله کاملا مرتبط با هم هستند. هر چقدر سازه وزن بیشتری داشته باشد ایمنی کمتری دارد. این توزیع وزن تفاوتی ندارد که در بیرون یا درون باشد. به همین دلیل است که بسیاری از سالن‌های عریض از اجرای سقف کاذب صرف‌نظر می کنند. سقف کششی کمترین وزن را به نسبت تحمل وزن دارد. یعنی کمتر از نیم کیلوگرم در هر متر مربع. این میزان افزایش وزن برای یک سقف بالاترین ایمنی را در خود دراد

اهمیت چشم‌انداز در سقف‌های مجلل

سقف‌های کششی به دلیل قابلیت چاپ مستقیم تصویر، امکان نورپردازی از پشت و رو، قابلیت حجم دهی و سه بعدی سازی و همچین تلفیق با طرح و بافت ها مختلف مختلف چشم انداز بسیار زیبای به محیط پیرامون سالن می‌دهد. چاپ تصاویر باعث خواهد گرافیک محیطی به تجارت سازه مد نظر شما هویت بببخشد و زیبایی خاصی برای ساختمان خلق کند. سقف‌های کاذب سنتی یا تزئینی هستند یا پوشش دهنده. باریسول هم سقف تزئینی است هم پوشش دهنده. استحکام، کشش و ایمنی این نوع از سقف به هیچ عنوان باعث نخواهد شد از زیبایی آن کم شود.