روش نصب سقف کشسان

سقف کشسان باریسول چگونه نصب میشود؟

ابتدا نوع سقف مورد نظر برای اجرای سقف کشسان طراحی یا  انتخاب می شود. اینجا منظور از طرح صرفا نوع چاپ صورت گرفته نیست، بلکه نوع پوشش سقف یا فرم مورد نظر هست. گاهی نوع سازه به شکلی است که پوشش در یک ساختار خاص از قبل تعیین شده قابل نصب است، مثلا کناف از قبل در سقف اجرا شده است و جای باریسول قبلا  درآن تعبیه شده است. گاهی سقف کاملا مسطح ویک دست است مثل سقف یک سالن رستوران یا سالن برگزاری مجالس و همایش ها. در این مواقع نیاز به طراحی قبلی است. گاهی فرم سازه ایجاد سقف را با تغییرات الزامی مواجه می کند. این همان مجرای خلاقیت است که طراحان عاشق آن هستند. مثل سقفهای خاص ورزشی و .. نصب و راه اندازی  سقف کششی نسبت به سایر عملیات های دکوراتیو و تغییرات سازه بسیار ساده، اصولی و پایدار است.

ابتدا در محیط قرار گیری پوشش کشسان پروفیل های نگهدارنده بر روی محیط سازه یعنی لبه دیوار، سقف، روی کناف یا گچبری نصب می  شود. این پروفیل ها در اندازه های معینی از هم بر روی سازه نصب می شوند چرا که فاصله بیش از حد منجر به ایجاد درز یا شکافی می شود که باید با متریال دیگری مثل درزگیر یا چسب آلومینیم  آن را پوشاند. یکی از ویژگی های باریسول که ممکن است به عنوان نقطه ضعف هم از آن یاد شود، آسیب پذیری نسبت به برش و اشیاء نوک تیز است. اکثر سقف های کشسان صرف نظر از شرکت یا برند سازنده آن که می تواند باریسول یا ساروس باشد به دلیل ماهیت پارچه ای که از پی وی سی ساخته شده به برش و سوراخ حساس است. البته بسیار پایدار و مقاوم است اما تا زمانی که در معرض یک شئی بُرنده تیز مثل چاقو یا فلز نوک تیز قرار نگیرد.

روش نصب سقف کشسان باریسول به این شکل است که با هر قسمت از پارچه پی وی سی کشسان حداقل از دو سمت مقابل به گیره های نصب شده به دیوار متصل می شود. تعداد گیره ها بر حسب پروفیل های نصب شده از هر سمت فضای ساختمان محل نصب می تواند متفاوت باشد. در طول مدت نصب یک تولید کننده گرمای حرارتی که گرما را به صورت باد به پارچه می تابند باعث خواهد شد پارچه پی وی سی با حرارت به سطح کشش مورد نظر برسد. به همین دلیل است که به این نوع فناوری سقف کششی یا سقف کشسان گفته می شود. با سرد شدن پارچه سطح آن کاملا کشیده و صاف می شود. حرارت مورد نیاز برای کشش پارچه به مراتب از حرارت محیط بیشتر است.

تکنیک نصب اصولی باریسول کشسان به این صورت است که پارچه به صورت مقابل باید نصب و کشیده شود. یعنی هر گیره با گیره مقابل خود تنظیم و کشیده می شود. بعد از نصب لبه ها شما باید بقیه قسمت های باقیمانده را کاردک گذاری کنید. یعنی لبه های باقیمانده را کاردک گذاری کنید. تصاویر این بخش نحوه نصب اولیه، کشش و کاردک گذاری سقف کشسان باریسول را نشان می دهد. فاصله نصب هر  گیره بسته  نکته مهم دیگر نوپردازی است. محل قرارگیری لامپها باید به شکلی باشد که نور یکدست ر ابا همپوشانی منبع به محیط منتقل کند.

تعیین فاصله بین لامپ های نصب شده در پشت سقف کشسان باریسول معمولا هر 15 سانتیمتر تعیین می‌شود اما این یک استاندارد ثابت نیست و فواصل نوری تقریبا به ابعاد و قدرت لامپ بستگی دارد. نکته مهم دیگری که در خصوص اجرا و نصب سقف های کشسان وجود دارد این هست که هرگز در زمان نصب نباید شئی اضافه یا هر گونه آلودگی بر پارچه خصوصا از پشت قرار داشته باشد. بعد از روشن شدن منابع نوری کوچکترین ذره قرار گرفت از پشت نمای بسیار بدی به پوشش داده و باید پارچه باز شده، پس از نظافت مجددا نصب انجام شود.