سقف کشسان

طبیعت گرایی خلاقانه در طراحی سقف کشسان

طبیعت گرایی ویژگی برجسته و مهم همه علاقه مندان به چیدمان داخلی است. تقریبا هیچ متریال و اجرایی وجود ندارد که بتواند همانند سقف کشسان باریسول، این نیاز مهم و حس طبیعت گرایی را به فضای داخلی منتقل کند. ایده­ های زیر ساده هستند. سادگی اوج زیبایست، عناصر بصری طبیعت ساده و زیبا هستند برای همین است که همیشه ماندگارند.

ایده شماره یک: از عناصر و بافت های «تک» یا مینمال استفاده کنید. تعریف واژه مینمال در طراحی داخلی استفاده کنید، Minimalism در طراحی داخلی کاربردهای زیادی دارد به همین دلیل سقف کشسان برای سلیقه های مینمال بسیار کاربرد دارد. مینمال در فارسی به کمینه گرایی یا ساده گرایی خاص ترجمه شده که تقریبا هیچ یک به خوبی نمی تواند مفهوم مینمال را به خوبی تشریح کند.

در این مطلب قصد ندارم هنر مینمال را بازگشایی و تشریح کنیم، آنچه در مورد ارتباط طراحی های سقف کشسان و یک ایده مینمال می تواند وجود داشته باشد استفاده از عناصر تک طرح  و در نهایت یک طیف رنگ برای انتخاب طرح میینمال برای سقف کشسان است. یک علاقه مند به طراح مینمال نقوش بدنه یک درخت برای جذابتر از کل یک جنگل است. برای یک سلیقه مینیمال چند برگ ریخته شده روی زمین جذاب تر از یک باغ پاییزی است و همین طور نقش یک سنگ برش خورده زیباتر از یک کوهستان است. اگر چه هیچ یک از این موارد به معنی مینمالیسم نیست.

ایده شماره دو: طبیعت گرایی فقط باغ و درخت و آسمان نیست. طبیعت بی جان بخش غیرقابل انکار و خاصی است که می­توان آن را به شکل های گوناگونی در باریسول به تصویر کشید. طبیعت بی جان در نگاه نقاشان و هنرمندان قدیم عبارت است از عناصر دست ساز انسان یا برگرفته از طبیعت که حس حرکت و جنبش از آن گرفته شده است. همین مفهوم ( کم تحرکی و آرامش) برای بکارگیری این سبک از طبیعت در جایی که آرامش نیاز است می تواند فوق العاده الهام بخش باشد. تصویر یک روز آفتابی، یک آبشار پرخروش یا گلهای پس از باران اگرچه فوق العاده است اما در جایی مثل اطاق خواب یا کتابخانه می تواند کمی آزار دهنده یا حداقل غیر هماهنگ باشد.

سقف کشسان ایرانی

ایده شماره سه: طبیعت گرایی مفهومی در طرحی سقف کشسان باریسول. دنبال کردن هنر مفهومی در طبیعت گرایی مدرن ایرانی به سادگی ذهن را به سمت نقاشی های سهراب سپهری می برد. سهراب یکی از بهترین نقاش های طبیعت گرای ایرانی بود که مینیمالیسم و مفهوم گرایی را به خوبی از طبیعت به عاریه می گرفت و به روی بوم می آورد. چرا نباید چنیین آثار ارزشمندی نقش باریسول نصب شده در فضای شما باشد؟ شاید بهتر باشد با نگاهی به تصاویر و ایده های یاد شده سقف کشسان خود را متفاوت از طرح هایی که در بازار است به اجرا درآورید.